آموزش ساخت کولر کوچک ۱۷ هزار تومانی

سلام به همگی. یه طرحی به ذهنم رسید واسه این گرمای تابستون که برای اتاق خودمون، مغازه یا حتی داخل ماشین بتونیم یه کولر درست کنیم که قدرت سرمایی خوبی داشته باشه. کم هزینه و به صرفه باشه! و خنک کننده باشه حتی بیشتر از این کولر‌های آبی و بدون بالا بردن رطوبت محیط! شما هم می‌تونید با هزینه کم و به راحتی این کولر رو با استفاده از مراحل زیر درست کنید.

وسایل مورد نیاز:

 1. کولمن از این مسافرتی‌ها (کوچیکتر و بزرگترش هم هست) بستگی به سلیقه و محل استفادتون داره.
 2. هیت‌سینک (رادیاتور آلومینیوم). از تعمیراتی‌های کامپیوتر و یا از فروشگاه‌های لوازم الکترونیکی میتونین تهیه کنید. ابعاد و شکلش رو چیزی مانند تصویر انتخاب کنید.
 3. فن ۱۲ ولت. از اینا که پشت پاور کیس هست. تو بازار و از لوازم الکترونیکی‌ها میتونید تهیه کنید که شکل و‌ اندازه و قیمتش بستگی به سایز هیت‌سینک و سلیقه خودتون داره.
 4. چسب قطره‌ای
 5. چسب آکواریوم. از این کوچیکا که مثل پماد هستند بخرید که هزینش کمتر باشه

 

make_a_cooler_1

 

خب اول باید کولمن رو تجزیه کنیم به قطعات کوچکتر! به نوعی می‌خواهیم روش مهندسی معکوس رو پیاده کنیم. تا بعد از اون بتونیم یه برش بسته به میزان جای‌گیری هیت‌سینکمون بدیم… کولمن‌ها از قسمت‌های مختلفی تشکیل شدند که برای تجزیه کردنشون باید وصله‌ها رو جدا کنیم.
در تصویر ۱ قسمتی رو می‌بینید که از طریق اون آب داخل لیوان ریخته میشه. باید اون رو از کولمن جدا کنیم. برای اینکار یک مهره در داخل کولمن و در پشت شیر آب وجود داره. اون مهره رو باز می‌کنیم. (تصویر ۲)

 

make_a_cooler_2
به تصویر ۳ نگاه کنید. این کولمن دو قسمت تو در تو داره که باید از هم جداش کنید! روی عکس باید قسمت زرد رو از سفید رنگ با حالت کشویی جدا کنید. باید ظرف زرد رنگ رو یکی بگیره دستش و ظرف سفید رنگ رو یک نفر دیگه از داخلش بکشه بیرون! تصویر ۴ رو بینید. دو نفری داریم این دو ظرف رو از هم جدا می‌کنیم. در تصویر ۵ تقریبا در حال جدا شدنه و در تصویر ۶ کاملا این دو ظرف بدون هیچ نقصی از هم جدا شدند.

 

make_a_cooler_3

 

خب حالا اون قسمتهایی رو که شیر آب وجود داشت و شیر رو ازش باز کردیم رو باید بر اساس‌اندازه هیت‌سینکمون برش بزنیم. قسمتی که شیر آب رو ازش باز کردیم رو باید بزرگ‌تر بکنیم تا آب بیشتری رد و بدل بشه… با یه میله‌ی داغ یا هویه یا چاقوی آره‌ای این کار رو بکنین. توجه داشته باشین که باید حفره رو به صورت دایره‌ای کمی بزرگتر بکنین. در آخر هم قسمت سفید رنگی رو که از داخل کولمن جدا کردید به جای خودش برگردونید.

حالا اطراف حفره را با یک سوهان سخت، مانند تصویر ۷ مالش بدین چون قراره چسب آکواریوم دورش بریزیم. در تصویر ۸ اطراف حفره را چسب آکواریوم می‌زنیم و در تصویر ۹ سوراخ‌های احتمالی پشت هیت‌سینک رو با چسب آکواریوم میگیرید تا آب ازش عبور نکنه.

 

make_a_cooler_4

 

حالا هیت‌سینک رو مانند تصویر ۱۰ روی چسب و دقیقا هم‌تراز با حفره قرار میدیم و دورش رو هم مانند تصویر ۱۱ چسب آکواریوم می‌زنیم و یک روز و نیم برای خشک شدنش صبر می‌کنیم. در انتها نیز فن ۱۲ ولت رو که از لوازم الکترونیکی‌ها تهیه کردید با چسب قطره‌ای یا چسب حرارتی مانند تصویر ۱۲ بر روی هیت‌سینکتون نصب کنید.

 

make_a_cooler_5

خب دیگه کار تموم شد! در آخر باید چیزی شبیه تصویر ۱۳ داشته باشید. حالا داخل کولمن به اندازه‌ی دو لیوان آب بریزید تا حفره پر بشه. بعد ۲ تا قالب یخ لیوانی داخل کولمن بندازید و با وصل کردن فن به برق ۱۲ ولت(مانند پاور کامپیوتر یا …) تا ۶ ساعت از قدرت خنک کنندگی اون لذت ببرید. اساس کار به این شکله که آب سرد توسط یخ به مدت ۶ ساعت به پشت هیت‌سینک هدایت میشه. هیت‌سینک به شدت سرد میشه و فن این نسیم خنک را از هیت‌سینک به سمت شما هدایت می‌کنه! البته ازش انتظار زیادی نداشته باشید ولی کنار میزتون طوری بادش مستقیم به شما بزنه، به خوبی عمل می‌کنه.

ابتکار رو فراموش نکنید! می‌تونید برای قدرت خنک کنندگی بیشتر از یک هیت‌سینک و فن دیگه در سمت دیگه کلمن استفاده کنید و یا حتی می‌تونید از هیت‌سینکی استفاده کنید که یک قسمتش داخل خود کولمن و آب باشه تا سرما رو بهتر منتقل کنه. امیدوارم که شب‌های خوبی رو در کنارش با آرامش صبح کنید.

طراحی و اجرا: حمید رحمانی
ویرایش متن و تصاویر: مهدی جعفرزاده

10 دیدگاه به ثبت رسیده است رفتن به دیدگاه

 1. slh /

  سلام ایده جالبی بود.
  خیلی هم خوب توضیح دادید.

 2. مهدی /

  سلام یه سوال چتوری آب از نوی سینک نمیزنه بیرون ؟

  1. فرهاد مرتضی پور / نویسنده

   چون سینک حفره ندارد و اطراف آن با چسب پوشیده شده و آب سرد فقط به سطح سینک می خورد و بیرون نمی آید

 3. نا شناس /

  جالب بود. مرسی

 4. افسانه /

  سلام
  خیلی جالب بود…خوشم اومد… فقط یک سوال…این کولره یا اب سرد کن؟…یعنی اب هم جز کولر محسوب میشه و این در واقع یک کولره آبیه؟…

  1. فرهاد مرتضی پور / نویسنده

   سلام
   بله در واقع کولر آبی است

 5. s /

  سلام بی نظیر بود فقط این طرح رو ناسا نه دزده

 6. hadis /

  سلام جالب بود. متوجه نشدم سرما رو از کجا میزنه بیرون
  فن مکنده هستش؟

  1. فرهاد مرتضی پور / نویسنده

   بله فن

 7. حسین /

  سلام واقعا ایده جالبی بود
  خودم درست کردم علان دارم از هواش لذت میبرم مرسی

دیدگاه خود را بنویسید

سوال امنیتی *